Baret nejen pro Francouzky

08.11.2019

Baret - tak tomu říkáme v Čechách. Ve Francii je to "le béret nebo berret". Kromě módy se občas ráda ponořím do historie. Dnes vám chci přiblížit klasický a stále módní baret. Nedávno jsem jednomu baretu neodolala a pořídila si rovnou pěkně barevný. Nemusíte být Francouzka a pít kávičku pod Eifelovkou, abyste si mohla dovolit nosit baret. Než si vezmete ten váš, pojďme se podívat trochu do historie.

"Le béret" má svou dlouhou historii. Již v době bronzové existovala pokrývka hlavy podobná tvaru baretu. V 15. století nosili pyrenejští pastevci barety z ovčí vlny, což jim umožňovalo chránit se před chladem a deštěm.

Baret byl symbolem tradičního oblečení v jihozápadní Francii. Jeho výroba byla levná, a tak ho často nosily nejchudší třídy obyvatel - zemědělci, umělci. V 18. století následuje vlna červeného baretu revolucionářů a militarizovaných osob, která pak přechází v černý baret rolnického statusu. Toto se začátkem 20. století změnilo a černý baret se stal módním doplňkem. Druhou světovou válku symbolizují černé barety a v 50. letech barety vojenské, zelené.

V 60. letech 20. století byl baret symbolem revolučním. Barety se také objevují na filmových festivalech v Cannes u známých osobností jako Brigitte Bardot, Catherine Deneuve. V oblibě a ve svých obrazech je měl i Pablo Picasso.

Baret se stal každodenním doplňkem. Během historie, kdy byl považován za mužskou pokrývku hlavy, se stal ženským doplňkem. Je vyrobený z kusu látky bez bočních nebo viditelných švů. Dnes můžeme najít barety mnoha barev, které úžasně oživí i jednoduchý kabát nebo outfit.

Možná když zapátráte ve skříních našich babiček nebo maminek, najdete krásné zajímavé barety z kvalitní látky. Nebojte se je vyzkoušet a vyjít ven. Baret je velmi praktický. V zimě příjemně zahřeje, neuletí a je skladný.

Není to jen doplněk, ale je to styl. Ať zvolíte jakoukoliv barvu a typ baretu, budete originální a zajímavá. Každý vypadá v baretu jinak. Dejte si záležet na tom, jak baret na hlavu umístíte. Podívejte se pozorně, jaká úprava baretu vám sluší nejvíce. Pohrajte si s tím.

Baret není čepice, dává vám prostor ukázat vaši osobnost. V baretu můžete být velmi roztomilá, jindy tajemná nebo velmi ženská. Záleží jen na vás. Teď už jen vybrat ten váš. Užijte si eleganci této francouzské pokrývky hlavy a buďte šik. K baretu doporučiji nalíčit rty. Zvolte si i výraznější rtěnku, vypadá to moc dobře. Já teď na podzim k baretu nejraději používám Zuii lux bio rtěnku odstín GRACE - biorganica.cz  

Pravidelnou dávku inspirace můžete najít nově na mém instagramu @lhstile nebo nahlédněte do ebooku zdarma - ke stažení na webu.       

Přeji vám krásné podzimní a zimní dny nejen v baretu.