Neděle po francouzsku

12.03.2019

Neočekávaně se neděle stala inspirativní.

Po odpolední siestě jsem se vydala zase po čase do muzea umění Beux - arts. Má duše potřebovala obohacení v podobě umění. Prošla jsem všechna patra galerie. Sice je už docela dobře znám, ale vždycky je co objevovat. Obraz od slavného českého malíře Kupky byl tentokrát přestěhován na několik měsíců do Helsinek a zůstala na jeho místě jen fotka obrazu. Přesto se ve mně zase ozvala hrdost na Čechy a pocit, kdy bych nejraději všem procházejícím okolo řekla, jaké osobnosti z té malé zemičky pocházejí. Ten samý pocit mám pak i v galerijním obchůdku, kde najdete mnoho knih o A. Muchovi, dárkové předměty s jeho slavnými výtvory a ve vitríně sadu muchových hrníčků. Když pak vedle mě procházející Francouzi a říkají " oui oui Muša" tak mi to dovádí k šílenství. Už jsem si ale zvykla, že mají pocit, že Mucha je jejich a neřeknou mu jinak než Muša. CH se ve francouzštině vyslovuje š. Je pravda, že pobýval mnoho času v Paříži, tak proč ne... A hlavní postřeh z galerii? Snad nikdo neměl jiný tvar brýlí než brýle kulaté. S jemnými obroučky a různých barev.

Z muzea jsem přešla na radnici, kde probíhal tam úžasný umělecký veletrh. Byla jsem nadšená. U každého stolečku to originalitou jen překypovalo. Módní návrhářky se svými extravagantními modely, ručně vyráběné šperky, obrazy a jiné. V prostředí sálu ve stylu Ludvíka XV. To mělo opravdu krásnou atmosféru. Lidé byli velmi upravení, někdo měl trendy oblek, u jiného upoutaly nekombinovatelné kombinace. Vedle mě stála slečna v červeném baretu, vlasy jen ležérně svázené s malým copánkem okolo hlavy. Kostkované kalhoty, k tomu oranžový kožíšek do pasu, pod ním červený svetřík a přes rameno mini kabelku Chanel.

To jsem ještě nevěděla, že se celý večer ve stylu Coco Chanel ponese. Nepředpokládaně dávali na kanálu Arte film. Shlédla jsem příběh a život Coco a pak ještě dokument. Pro stylistku je Coco Chanel základ a nebyly to pro mě prvotní informace, ale moc mě to inspirovalo. Uvědomila jsem si, že je mi velmi blízký styl oblékání, kdy se elegance snoubí s pohodlím. A vím, že pro ženy, kterým radím v oblékání je to velmi důležité.

A nezapomeňte, že móda zmizí, ale styl zůstane...